Mimo iż zdecydowana większość umów frankowych w PKO BP zawiera takie lub podobne zapisy, aby upewnić się, czy dana umowa jest nieważna z punktu widzenia prawa, najlepiej jest oddać ją do analizy doświadczonej kancelarii prawnej.
Analizie powinna zostać poddana zarówno sama umowa kredytowa, jak i wszelkie aneksy do niej, regulaminy oraz tabele opłat i prowizji.
W Internecie dostępne są także narzędzia online umożliwiające bezpłatną analizę umowy pod kątem występowania w niej klauzul niedozwolonych – taka aplikacja oczywiście daje kredytobiorcy pewne pojęcie o abuzywnym charakterze zobowiązania, jednak aby w pełni sprawdzić wadliwość umowy w kontekście sytuacji frankowicza, konieczny staje się kontakt z prawnikiem lub radcą prawnym.
Dzieje się tak dlatego, że to od sytuacji kredytobiorcy zależy w dużej mierze, jakie są szanse na unieważnienie umowy z PKO BP. Na decyzję sądu mogą mieć wpływ różne czynniki, np. to, czy klient w umowie z bankiem miał status konsumenta, jaka była jego wiedza ekonomiczna w momencie zawierania umowy i czy umowa była indywidualnie negocjowana.