Kredytobiorca, który pozwie BPH S.A. i doprowadzi do uznania umowy za nieważną, może liczyć na cały szereg korzyści. Są to przede wszystkim:
- zasądzenie od banku na rzecz kredytobiorcy zwrotu wszystkich spłaconych rat kapitałowo-odsetkowych wraz z kosztami dodatkowymi, takimi jak np. prowizje
- odzyskanie przez kredytobiorcę zdolności kredytowej
- uwolnienie hipoteki.
Kredytobiorca musi z kolei rozliczyć się z bankiem jedynie z pierwotnie pożyczonej kwoty.
Jeśli sąd unieważni umowę w oparciu o teorię dwóch kondykcji, bank będzie zobowiązany do zwrotu środków w tej walucie, w której je otrzymał. Zatem gdy kredytobiorca spłacał raty kapitałowo-odsetkowe we frankach, od banku również otrzyma franki – rzecz jednak w tym, że obecny kurs CHF jest dużo wyższy niż jeszcze przed kilkoma laty, frankowicz może w ten sposób powiększyć swoją korzyść o kilkanaście do kilkudziesięciu procent.
Należy też wspomnieć o kwestii ustawowych odsetek za zwłokę, które są przedmiotem roszczeń kredytobiorców w sporach z bankami. Sądy nie są zgodne co do tego, czy kredytobiorcom takowe odsetki się należą, a jeśli tak, to od kiedy. Niemniej jednak setki prawomocnych wyroków w sprawach frankowych jasno pokazują, że w wielu przypadkach dochodzi do zasądzenia takich odsetek, których wartość na chwilę obecną (sierpień 2022) wynosi 12% w skali roku.